Termovízia a oprava vykurovacích káblov

Čo je termovízia…
Termovízia je bezkontaktné meranie povrchových teplôt na povrchu predmetov alebo konštrukcií. Výsledkom termovízneho merania je digitálny obraz teplotného poľa, kde je rôznym teplotám priradená určitá farba.

 

Čo termovízia ukáže…
Z termovíznych snímok je možné lokalizovať tepelné mosty a stanoviť homogenitu tepelnoizolačnej vrstv, posúdiť povrchové teploty a tým riziko rastu plesní alebo tvorbu kondenzácie. Ďalej je možné posúdiť polohu vykurovacích obvodov, alebo prehriatie rôznych elektrických a mechanických komponentov.

Využitie termografie u nás…
V poslednom období aj medzi našimi zákazníkmi narastá dopyt po termovíznych meraniach a kontrolách  elektrického kúrenia. Tieto merania vykonávame profesionálnou termokamerou Fluke Ti100, a dokážeme zistiť:

 • Funkčnosť resp. poruchu vykurovania
 • Polohy vykurovacích káblov, rohoží,  podlahových a stropných fólií, ale aj teplovodných trubiek , čo môže byť veľmi užitočné hlavne pri rekonštrukciách a opravách, 
 • Prehriatie komponentov elektroinštalácií

Ďalšie využita:

 • Tepelné úniky, straty a tepelné mosty v budovách,
 • Netesnosť okien a dverí
 • Rozvodné skrine, izolátory, elektromotory
 • Ložiská, ventilátory, dopravníky, prevodovky

PODLAHA

PODLAHA TERMOVÍZIA

STROP

STROP TERMOVÍZIA

Lokalizácia porúch a oprava elektrických vykurovacích káblov

V prípade poškodenia vykurovacieho vodiča pri pokládke, je možná jeho okamžitá oprava. Ak sa porucha prejaví neskôr, je možné vyhľadať miesto poškodenia s presnosťou 10 – 15 cm. Šanca, že vykurovací kábel, alebo rohož vyjde chybný priamo z výroby, je minimálna, keďže pred inštaláciou prechádzajú viacerými výstupnými kontrolami. Jediné miesto, kde by mohlo dôjsť k výrobnej chybe sú ukončovacie spoje a spojky so studeným káblom, preto je veľmi dôležité zdokumentovať uloženie vykurovacích prvkov v jednotlivých miestnostiach. K  poškodeniu káblov  dochádza väčšinou nedodržaním montážneho postupu alebo mechanickým poškodením. Najčastejšie čistením špár, pred špárovaním alebo prerušením vodiča oceľovou armovacou sieťou. Niekedy je kábel poškodený len čiastočne a chvíľu funguje zdanlivo normálne a chyba sa prejaví až neskôr. 

Ako prebieha diagnostika a oprava

Na vykurovaí kábel sa napojí Hi-Pot tester ktorý do vodiča vysiela vysokonapäťový signál. Betón, anhydrit alebo flexibilné lepidlo nedovolia v mieste poškodenia úplné oddelenie vodičov, preto medzi koncami poškodeného vodiča vznikne elektrický oblúk. Tento oblúk bude mať oveľa vyššiu teplotu, než je bežná teplota vykurovacieho kábla. Pomocou infrakamery, tak vieme odsledovať túto vyššiu teplotu a nájsť presné miesto poruchy. Po lokalizácii miesta poškodenia, sa musí otvoriť podlaha a pomocou patričných opravných setov sa prevedie oprava. 

Potrebné zariadenia :

 • HiPot Tester kontinuity
 • Vario Transformátor
 • Termokamera

Kedy je potrebná diagnostika a oprava

 • Vykurovací okruh vyhadzuje istič
 • Vykurovací kábel vyhadzuje prúdový chránič

 

Každá cenová kalkulácia sa pripravuje individuálne na základe požiadaviek zadávateľa, vo väčšine prípadov do 24 hodín po odoslaní dopytu.
Cenovú ponuku, odborné poradenstvo a obhliadku získavate od nás ZADARMO!